Шалений темп життя, постійні стреси, погіршення екологічної ситуації та інші фактори, змушують людей шукати все нові методи лікування з новітніми хворобами та недугами. Одним з таких методів є солетарапія: різновидами якої є спелеотерапія та галотерапія.
Солетерапія- лікування та оздоровлення сіллю.
Спелеотерапія- це (грец. speleon - печера, therapia - лікування) - не медикаментозний спосіб лікування. Суть методу полягає в лікуванні що зумовлено перебуванням протягом тривалого часу в умовах своєрідного мікросередовища печер, гротів, соляних копалень, шахт. Спелеотерапія застосовується для лікування хворих з бронхіальною астмою та іншими захворюваннями органів дихання, гіпертонічною хворобою, захворюваннями суглобів.
Галотерапія - це методика, завдяки якій відтворюється штучним чином мікроклімат, схожий з підземними соляними печерами, копальнями, шахтами. Даний метод заснований на цілющих властивостях солі.
Соляна кімната - це спеціально обладнане приміщення, призначене для проведення процедур галотерапії.
Соляна кімната (галотерапія). Лікувальні властивості
Єдиним, легальним, науково обгрунтованим в Україні методом галотерапії є лікування в середовищі сухого аерозолю NaCl з достатньою терапевтичною концентрацією.
Головним лікувальним фактором спелеотерапії є сіль, або NaCl, її найдрібніші частинки розміром 1 - 5 мікрон. Саме найдрібніші частинки солі проникають у найвіддаленіші відділи бронхіального дерева, та надають, бронходренажну, протизапальну, імуномодулюючу дію на респіраторний тракт що опосередковано покращує загальний захист організму. Поліпшення дренажної функції і зменшення запалення дихальних шляхів сприяють зниженню гіперреактивності і зменшенню бронхоспастичного компонента.
Інші фактори спелеотерапії та галотерапії - певна температура і вологість повітря, легкі негативні аероіони хоча і значущі, але мають допоміжне значення. А головний лікувальний чинник усіх існуючих підземних соляних печер, де працюють спелеолікарні - це повітря, що містить сольовий аерозоль. Тому і в приміщеннях, призначених для лікування, (соляна кімната) перш за все, повинно відтворюватися повітряне середовище, що містить частинки солі. Фактично застосування відтвореного мікроклімату в приміщенні є методом аерозольної терапії з використанням природного фактора. На даний час цей метод відносять до розряду методів фізіотерапії, відновлювальної медицини. Інші параметри повітряного середовища (аероіони, температура, вологість і ін) є допоміжними.
Досвід застосування галотерапії в практичній медицині підтвердив високу ефективність штучного галоаерозоля, створюваного в галокамері (соляній кімнаті). Лікування бронхіальної астми, хронічного бронхіту, обструктивного бронхіту, хронічного гаймориту, сезонної алергії, алергічного і вазомоторного риніту в умовах соляної кімнати (галокамери) досить ефективно, що переконливо доведено, науково обгрунтовано, підтверджено практичним досвідом роботи і зараз вже не обговорюється. Позитивні результати лікування відзначені у 80% хворих (95% дітей) з різними варіантами бронхіальної астми, хронічного бронхіту, гострого бронхіту, із захворюваннями верхніх дихальних шляхів. Галотерапія достовірно знижує бронхіальний опір у хворих бронхіальною астмою та хронічним обструктивним бронхітом. Результати досліджень свідчать про позитивний вплив соляного лікування на стан клітинного імунітету у хворих на бронхіальну астму. Галотерапія покращує реологічні властивості бронхіального вмісту, сприяє нормалізації мукоциліарного кліренсу. Аерозоль хлориду натрію відновлює кількість натрію хлориду в бронхіальному секреті до рівня, необхідного для нормального функціонування миготливого епітелію бронхів.
Сольові кімнати застосовуються для:
загальної реабілітації і оздоровлення організму;
очищення й лікування дихальних шляхів;
оздоровлення системи кровообігу і лімфотоку;
сприяння виведенню шлаків;
стабілізації обмінних процесів;
отримання косметологічного ефекту, лікування захворювань шкіри;
внутрішнього оздоровлення та релаксації;
досягнення антистресової і антидепресивної ефекту;
для лікування всіх видів алергії і її профілактики.
Галотерапія - протипоказання
За 1 сеанс спелеотерапії в шахті, або в соляній кімнаті з сухим соляним аерозолем у внутрішнє середовище організму розчиняється і потрапляє близько 150 міліграмів солі, що (1/50 добової дози, одержуваної з їжею). Така кількість солі ніякого навантаження на організм не несе, ні на організм вагітної, або хворого із захворюваннями нирок, або онкохворого. Адже у внутрішньому рідкому середовищі кожного людського організму постійно присутньо 0,9% солі (NaCl) і, скажімо, при об'ємі крові 5 літрів кількість хлориду натрію в ньому - 45 грам, або 45000 міліграмм. Враховуючи все це можна зазначити, що для спелеотерапії (галотерапії) в наземних умовах протипоказання практично відсутні, завинятком таких випадків як:
- кровохаркання і схильність до нього;
- виражене загострення захворювань бронхолегеневої системи;
- грип, ГРВІ з високою інтоксикацією й лихоманкою ;
- перенесений туберкульоз легенів із залишковими багатофункціональними змінами;
- перенесений абсцес легені із залишковими явищами;
- хронічна коронарна недостатність;
- емфізема, дифузний пневмосклероз з ознаками ХЛІ III ступеня;
- гіпертонічна хвороба II Б і III стадії;
- гострі та хронічні захворювання нирок;
- підозра або ж наявність новоутворення;
- будь-яка виражена патологія;
Галотерапія (соляна кімната) також протипоказана пацієнтам, які хворіють клаустрофобією.