Якою буває агресія?
Іноді дорослі плутають агресивну поведінку дитини з нормальною захисною реакцією у випадку небезпеки. Коли нас кривдять, ми захищаємося, або уникаємо кривдника. Це цілком нормальна поведінка. Емоція гніву мобілізує нашу енергію й дозволяє вживати заходів із метою самозахисту. Можна сказати, що це агресія позитивна. По-перше, це вихід енергії та негативних емоцій, що накопичилися, по-друге, це вміння захищатися. Найголовніше, щоб дитина усвідомлювала те, що вона робить, що саме зараз із нею відбувається, адже багато дітей не розуміють, тому не розрізняють свої емоції та почуття, їм дуже складно контролювати себе. У цьому можемо допомогти тільки, ми, батьки, дорослі.
Як розпізнати агресію в маляти?
Дошкільників і молодших школярів можна назвати агресивними, якщо вони:
• часто втрачають контроль над собою; сперечаються і сваряться з оточуючими;
• відмовляються виконувати прохання дорослих;
• можуть навмисно викликати в інших почуття злості та роздратування;
• звинувачують інших у своїх помилках та невдачах (можуть передавати свій гнів на неживі об'єкти);
• часто відчувають почуття злості, гніву й заздрості;
• обов'язково намагаються «розібратися» з кривдником;
• не здатні забути про образу, не відплативши належним чином;
• недовірливі й дратівливі
Агресія як спосіб взаємодії із зовнішнім світом
Дитина може провокувати інших дітей і дорослих на прояви агресії до неї., Це свідчить про єдиний спосіб звернення на себе уваги з боку дорослих та однолітків. Коли дитина, замість того, щоб підійти та попросити іграшку, вихоплює її, при цьому штовхнувши або вдаривши її власника, ми повинні розуміти, чого вона хоче. «Мамо, подивися на мене! Тату, пограй зі мною!» - просить нас наша дитина у такий незвичайний спосіб.
В цій ситуації дорослі також здатні допомогти нашим дитині. Ми навчити їх спілкуватися і товаришувати. Необхідно виявляти свою увагу не тільки тоді, коли дитина бешкетує або щось накоїла, адже вона - наша радість, дитина, на яку ми так чекали. А головне: на власному прикладі потрібно демонструвати, як можна виявляти доброту, ласку, любов.
Тому дитину обов'язково потрібно вчити розпізнавати свої емоції та емоції інших людей. Це зовсім не складно! Просто проговорюйте кожне почуття, що переповнює вас. Якщо ви сердитеся, то обов'язково повідомте про це малюкові, якщо бачите, що він розлючений, теж позначте його емоцію: «Я бачу, що ти злишся», «Я розумію, що ти розсердився на мене або сусідського хлопчика», «Це нормально, що ти розлютився, я розумію це і хочу допомогти тобі розібратися, що сталося»
Як допомогти дитині з агресивними проявами
v Бути уважним до потреб дитини.
v Демонструвати модель неагресивної поведінки.
v Навчати прийнятним способам вираження гніву.
v Бути послідовним у звертаннях до дитини.
v Формувати навички позитивної взаємодії з однолітками та дорослими.
v Навчати позитивним шляхам виходу з конфліктних ситуацій (домовляння, переконання, пошук компромісу).
v Вчити спрямовувати негативні емоції на неживі предмети - подушку, килим, грушу для биття.
v Надавати можливість дитині виявляти гнів одразу після ситуації.
v Розвивати вміння розуміти власні емоційні стани та стани оточуючих. Говорити з дитиною про свої почуття й переживання.
v Вчити брати відповідальність на себе.
v Враховувати інтереси, бажання дитини.
v Дотримуватись єдиних виховних впливів на дитину.
v Встановити межі допустимої поведінки для дитини, які мають відповідати її віку, не протирічити її потребам і давати можливість для маленьких перемог.
v Підтримувати та схвалювати прояви безконфліктної поведінки дитини.