ЗВІДКИ БЕРЕТЬСЯ НЕСЛУХНЯНІСТЬ?
Батьки хочуть бачити свою дитину розумною, доброю, здоровою, слухняною, проте, зовсім не замислюються над своєю поведінкою. Саме її і засвоює малюк, а потім віддзеркалює у стосунках з дітьми та дорослими.
На жаль, дорослі часто не готові прийняти те, що вони самі провокують формування у дитини тих рис, які вважають негативними. Особливо гостро реагують батьки на прояви дитячої неслухняності.
Частіше неслухняними бувають емоційно чутливі діти. Певні навантаження, труднощі, впливаючи на них, викликають сильнішу та швидшу реакцію, ніж у стійкіших дітей. У такому разі допоможе лише доброзичливе спілкування дорослих з ними.
Причинами порушень поведінки дітей можуть бути:
1. Боротьба за увагу
Якщо дитина не отримує достатньої кількості уваги, яка дуже необхідна їй для нормального розвитку, вона знаходить її через неслухняність. Тоді дорослі змушені звернути на неї увагу.
2. Бажання помститись
Діти часто ображаються на дорослих: якщо дорослі розмовляють зи ними роздратованим, підвищеним чи владним голосом, якщо у сім'ї постійно з'ясовують стосунки або батьки більш уважні до молодшої дитини. Тоді дитині некомфортно, вона керується думкою: "Мені з вами погано, нехай і вам буде так само".
3. Боротьба за самоствердження
Дітям дуже складно, коли дорослі спілкуються з ними тільки в наказовій формі. Вони відповідають непокорою, впертістю, діями всупереч. Така поведінка доводить, що дитина - особистість, і не важливо, що її рішення помилкові. Для неї головне, що вона їх прийняла самостійно.
4. Відсутність віри у власний успіх
Накопичуючи важкий досвід невдач і постійної критики на свою адресу, дитина втрачає впевненість у своїх силах і можливостях. Особливо важко для неї, коли вона отримує від близьких людей не підтримку і допомогу, а насмішки, докори і критику. У неї формується низька самооцінка. Вона не намагається щось змінити і покращити, оскільки впевнена, що у неї нічого не вийде. При цьому вона думає: "Ну і нехай я погана..."
З'ясувати причину неслухняності і поганої поведінки дорослий може, прислухавшись до своїх відчуттів. Коли дитина бореться з вашу увагу, - ви дратуєтесь; намагається діяти проти вашої волі - ви сердитесь; хоче помститись - ви ображаєтесь.
Важливо зрозуміти: дорослі часто самі провокують дітей на неслухняність!
ПРАВИЛА ДЛЯ БАТЬКІВ
v Не чекайте, що Ваша дитина сама стане такою, як Ви хочете. Допоможіть їй стати собою.
v Не чекайте від дитини плати за все, що Ви для неї робите.
v Не переносьте на дитину свої образи, невдачі, злість.
v Не принижуйте свою дитину!
v Не ставтеся до проблем дитини зверхньо. Допоможіть їй, бо у неї немає досвіду.
v Любіть свою дитину будь-якою.
v ПАМ'ЯТАЙТЕ: для дитини зроблено мало, якщо не зроблено все, що можна було!
v Не картайте себе, якщо не можете чогось зробити для своєї дитини, картайте - якщо можете і не робите!