ЗДО № 37
 
Счетчик посещений Counter.CO.KZ
 
 

 
 
Літо-літечко

 

   ЛІТО - найкраща пора, щоб розпочинати рішучі дії задля зміцнення здоров’я дитини. СОНЦЕ, ПОВІТРЯ,ВОДА - то все надійні засоби, котрі, як-то кажуть, "під рукою". Вода очищає шкіру від бруду, поліпшує кровообіг у судинах. Повітря лісів, садів або міських парків наси­чене особливими речовинами - фітонцидами, що збагачують кров киснем і сприяють знищенню мікробів. А завдяки сонячним променям під шкі­рою відкладається вітамін Д, що також оберігає малюків від хвороб.

    У процесі загартування повітрям, сонцем, водою підвищується стій­кість дитячого організму до змін у навколишньому середовищі, трену­ється реакція на перепади температури. Загартування поліпшує обмін речовин, благотворно позначається на роботі дихальної, серцево-су­динної систем, підвищує м’язовий тонус. Крім того, воно підвищує провідність у нервових клітинах, що в свою чергу, сприяє поліпшен­ню умов для розвитку мислення. Загартований організм легше перено­сить фізичне і розумове навантаження.

     Природа дарує кожній дитині добрий запас пристосувальних меха­нізмів, але цим безцінним дарунком ще належить вміло скористати­ся. Ось приклад: досить досконалими є природні механізми термо­регуляції ( у відповідь на переохолодження в організмі виникає складний ланцюжок реакцій, що сприяють швидкому зменшенню тепловід­дачі, а у відповідь на перегрівання тепловіддача збільшується). Якщо ці механізми тренувати, вони стають фактично безвідмовними, в іншому разі - послаблюються. Тобто дитина, яку завжди занадто теп­ло одягають, оберігають від прохолодної води, частіше мерзнутиме або пітнітиме.

      Перш ніж розпочати систематичні оздоровчі процедури, пригадаємо основні правила, складені відомим педіатром академіком Г.Н.Сперанським:

  • Загартування необхідно починати теплої пори року за умови, що дитина, здорова.
  • Гартувальні процедури не повинні викликати у дитини неприємних відчуттів, а тим більше остраху. Лише по­зитивні емоції, відчуття насолоди та задоволення. Ду­же важливо знайти індивідуальний підхід до дитини.
  • Проводити процедури необхідно систематично, без перерв.
  •  Проводячи водні процедури, треба регулярно, через кожні 5-7 днів, знижувати температуру води на 1 градус. При цьому належить стежити за емоційною реакцією дитини, швидкістю зігрівання шкіри.
  • Тримати під контролем апетит малюка, дбати про повно­цінне вітамінізоване харчування, стежити за змінами у вазі та зрості, збудливістю, самопочуттям.

 

 

  Організація оздоровчих заходів

     

     Основна вимога — дотримання систематичності та  безперервності у процесі загартування — пояснюється тим, що подразнення, зумовлені холодною водою чи повітрям, через нервові закінчення досягають кори головного мозку і залишають, так би мовити, «слід» у пам'яті. Завдяки постійним впливам холоду на організм підвищується стійкість до подразника. Якщо  ритмічність порушено — рефлекс не закріплюється. Отож епізодичне загартування не принесе користі, більше того, воно може навіть зашкодити.

Одним з найпростіших і найдоступніших методів загартування є повітряні ванни, які влітку приймають в самих трусиках. Дорослим лише належить стежити, щоб приміщення, де перебувають діти, було провітрене (температура 19 — 21° С, вологість у межах 60%) і чисте. Загартування повітрям просто неба
також не вимагає спеціальних процедур і втрат часу. Важливо тільки подбати, щоб одяг дитини був з натуральної тканини спокійних світлих тонів.

   Чудово, коли за доброї погоди денний сон дітей можна організувати на повітрі. Якщо такої змоги немає то при відчинених кватирках, фрамугах. У спеку малята надзвичайно чутливі до браку свіжого повітря в приміщенні. Вони стають млявими, можуть потерпати від головного болю, втратити апетит. "Панацея" від усього  цього — якомога більше часу гуляти просто неба. Причому дорослим необхідно подбати, щоб літні прогулянки були сповнені веселих ігор та розваг. Допоможуть у цьому м'ячі, скакалки, обладнання дитячих майданчиків. А там, де немає асфальту, природа сама подбає про "посібники" для рухового розвитку діточок. Вони залюбки перестрибуватимуть через канавки, ст румочки, підлазитимуть під гілки дерев і оббігатимуть стовбури. Обов'язково запропонуйте малим скинути взуття і походити босоніж по траві, м'якій землі, піску, маленьких гладеньких камінчиках. Це добра профілак­тика плоскостопості, а заразом і ознайомлення з різ­ними властивостями ґрунту.

     Літо — не літо без сонячних ванн. Народна муд­рість каже: "Куди рідко заглядає сонце, туди часто заходить лікар". Ультрафіолетові промені мають бак­терицидний і протирахітний вплив. Перебування ди­тини на свіжому повітрі за сонячної погоди протягом 2,5 — 3 годин забезпечує організм добовою нормою вітаміну Д. Однак пам'ятаймо, що сонячні промені при­несуть користь лише за умови обережності. Нагадає­мо ці прості правила.

  •  Не можна дозволяти дітям увесь день перебувати на сонці, це може призвести до погіршення апетиту, розладу сну, вередувань. У сонячну погоду обов'язкова панамка із бавовняних тканин ба­жано світлого кольору. Але навіть у панамці дитина має гратися у смугах світлотіні. Приймати сонячні ванни найкраще біля водойм у період з 9 до 11 або з 16 до 18 годин — у цей час сонце не дуже пекуче, а ульт­рафіолетове опромінювання найбільш ефективне. Спочатку сонячні ванни треба приймати у трусах і майці, а згодом у самих трусиках.
  • У перші дні на відкритому сонці можна перебувати не більше 5-6 хвилин. Поступово тривалість сонячних ванн збільшують до 10 — 15 хвилин (одноразо­ве перебування на сонці) і до 40 — 50 хвилин (протягом дня). Після сонячних ванн дитині краще спочатку побути в затінку 10 — 15 хвилин, а потім скупатися або прийняти душ чи облитися водою з лійки.

    Тепер розглянемо найдійовіший спосіб загартуван­ня загартування водою, хоча варто зазначити, що поділ загартувальних процедур на повітряні, сонячні та води влітку досить умовний, оскільки вплив цих чин­ників комбінований. І саме комплексне використання загартувальних засобів дає найбільший ефект. Але по­вернімося до водних процедур. Під час їх проведення організм десь у 28 — 30 разів інтенсивніше втрачає тепло, аніж під час повітряних ванн. Спочатку крово­носні судини звужуються, кров відпливає у внутрішні органи, шкіра блідне, а через деякий час судини знову розширюються, відбувається інтенсивний приплив кро­ві, температура тіла підвищується. У такий спосіб тренуються нервова і серцево-судинна системи. 

     Загартування водою починається із щоденного прохолодного вмивання. Температуру води через кожні три дні знижують на 1'С, доводячи її до + 11С. Дитина миє обличчя, руки, шию, груди та ноги. Влітку дуже корисно вмиватися водою з природних дже­рел — колодязів, чистих протічних струмочків, де тем­пература води, як правило, не буває нижчою 10 — 12' С. Вмивання доцільно поєднувати з полосканням рота і горла відварами трав, що мають протизапаль­ну іію (листя шавлії, малини, підбілу, листя евкаліп­ту, квіти нагідок, трава фіалки триколірної, звіробою, цвіт ромашки) або просто підсоленою водою (2 столові ложки солі на 3 л води). Такими ж настоями про­мивають ніс.

     Прохолодні вмивання корисні для дітей з нормаль­ним станом здоров'я. Малят, які часто застуджують­ся треба спершу підготувати до процедур. Першим етапом є розтирання тіла грубою махровою рукавич­кою — до почервоніння шкіри.

       Через тиждень-другий можна переходити до вологого обтирання. Рукавичку слід змочити у воді (температура 30' С), викрутити, а у воду бажано додати морської або кухонної солі (2 столові ложки на відро води). Вологою рукавичкою обтираємо руки, груди, живіт, спину та ноги, після чого дитину витираємо махровим рушником.

       Після денного сну дуже корисно ходити по волого­му килиму в приміщенні, а вже потім розпочинати об­ливання ніг, пізніше і тулуба

Добре впливають контрастні ванни для ніг, коли ді­ти по 3-4 рази по черзі переносять ноги з таза, де температура води залишається постійною 36' С, у таз з водою, температура якої через кожні 2 —4 дні зни­жується на 1-2' С і доводиться до 18" С. Тривалість процедури 3 - 5 хв, її найкраще проводити з дітьми після сну.

 

 

 

є



Back to TOP