ЗДО № 37
 
Счетчик посещений Counter.CO.KZ
 
 

 
 
Криза 3-х років

КРИЗА ТРЬОХ РОКІВ

На новому етапі розвитку з'являється критична ситуація, яка позначається термінами: вік впертості, криза самостійності, криза незалежності. Ця криза завдає дорослим багато труднощів. Пов'язано це з тим, що з наближенням кінця раннього дитинства малюк стає більш самостійним, ніж раніше, менш залежним від дорослого, має стале самооцінювання, яке дає змогу відстоювати свої права.

Дитину в період кризи 3-років вирізняє цілий набір симптомів поведінки:

1 симптом - яскраво виражений негативізм.

Це не просто небажання виконувати вказівки дорослого, а прагнення робити все навпаки. До того ж, це виявляється, ніби проти волі самої дитини і часто всупереч її власним інтересам. Дитина не робить чогось тільки тому, то її про це попросили. За різкої форми негативізму дитина заперечує все, що говорить їй дорослий. Причина такої поведінки - в соціальних відносинах дитини і дорослого.                                                                          

Негативізм - це ставлення не до предметної ситуації, а до людини, тенденція до дії всупереч.

 2 симптом   - впертість.

Дитина домагається свого лише тому, що так забажала. Малюк може довго відмовлятися йти додому з прогулянки лише тому, що так захотів і не має бажання змінювати рішення.

3  симптом - пов'язаний з проявом непокірності, постійного  незадоволення.

Дитині нічого не подобається з того, що вона робила раніше, ніби заперечує той спосіб життя, який склався у неї до 3-років, не подобається все, що пропонує їй дорослий. Вона відмовляється йти поруч, тримаючись за руку, починає вередувати з будь-якого приводу.

4  симптом - свавілля. Дитина все хоче бачити і робити сама /«Я сама»/, веде боротьбу за самостійність.

5  симптом - бунт проти навколишніх. Дитина жорстоко конфліктує з усіма оточуючими, свариться з ними, поводиться агресивно.

6  симптом - виражений у прагненні дитини до деспотичного  придушування оточуючих.

Вся сім'я має задовольняти бажання малюка, інакше будуть істерика та сльози. Якщо в сім'ї кілька дітей, малюк буде виявляти ревнощі, іноді -агресію до молодшої дитини, потребуватиме до себе постійної уваги.

За висновками психологів, в центрі кризи 3-років - бунт дитини проти авторитарного виховання, проти системи відносин в сім'ї, що склалася раніше. Це не просто важкий період дитинства, що полягає в негативному ставленні до дорослого, а особливий віковий етап. Адже йде мова про народження особистості дитини.

Криза 3-років виявляється у ставленні дитини до предметного світу, інших людей, до самого себе. Дитина все більше прагне до самостійності, звільняючись від опіки дорослого.

 

 





Back to TOP