ШКОЛА  СПРИЯННЯ  ЗДОРОВ’Ю

 Концепція  розвитку

дошкільного  навчального  закладу  компенсуючого  типу № 37

« КАЗОЧКА»

на 2011-2014 роки

 

Розділ І.    Аналіз діяльності ДНЗ

    ДОШКІЛЬНИЙ НАВЧАЛЬНИЙ ЗАКЛАД № 37 компенсуючого типу знаходиться за адресою: вул. Некрасова 47 а.

    Дошкільний навчальний заклад засновано у 1969 році рішенням виконкому Вінницької міської ради.

    Робота дошкільного навчального закладу здійснюється відповідно до Закону України «Про освіту», Державної національної програми «Освіта», Закону України «Про дошкільну освіту», інструктивно-методичних вказівок та наказів МОН України.

    ДНЗ працює за 12-годинним режимом, одна група 3-го року життя працює за 24-годинним режимом.

Працюють 10 груп. З них:

  • груп раннього віку (3-го року життя) - 2;

  • груп молодшого дошкільного віку (4-го року життя) - 2;

  • груп молодшого дошкільного віку (5-го року життя) - 2;

  • груп старшого дошкільного віку (6-го року життя) - 4.

    Дошкільний навчальний заклад має модернізовану матеріально-технічну базу, яка повністю забезпечує всі умови для здобуття дітьми якісної дошкільної освіти, збереження та зміцнення здоров'я.

В  дошкільному закладі функціонує блок реабілітації здоров'я дитини, який включає:

  • спортивну залу;

  • медичний кабінет;

  • кабінет психолога;

  • кабінет фізіопроцедур та масажу;

  • аромозалу для проведення парових фітоінгаляцій.

 

    Пріоритетними завданнями дошкільного навчального закладу є:

  • оздоровлення та загартування дитячого організму;

  • забезпечення максимально сприятливих умов для повного гармонійного розвитку особистості кожної дитини.

    Основним напрямком роботи закладу є оздоровлення та корекція фізичного розвитку дітей  за допомогою  лікувально-профілактичних засобів, традиційних та нетрадиційних методів загартування та зміцнення психофізичного здоров'я вихованців.

    Протягом останнього часу цілеспрямовано оновлюється зміст, форми і методи  роботи з дошкільниками, які будуються на принципах гуманізму, поваги до дитячої індивідуальності та  її особистісного зростання. В дошкільному закладі працюють 26 кваліфікованих педагогічних працівників, які спрямовують свою роботу на утвердження гуманістичної парадигми в дошкільній освіті, забезпечення права кожної дитини на здобуття якісної освіти шляхом збереження та зміцнення фізичного, психічного здоров'я дитини, розвитку її творчих здібностей, реалізації потенційних можливостей особистості, формування її життєвої компетентності, розвитку ціннісного ставлення до світу Природи, Культури,    Людей,    Самої    Себе,        забезпечують    оптимальне    використання можливостей кожного вікового етапу для повноцінного особистісного розвитку. Педагогічні працівники систематично підвищують фаховий рівень та педагогічну майстерність, беруть участь в методичних об'єднаннях міста, семінарах та інших заходах. На базі закладу проведені методичні об'єднання для інструкторів з фізкультури за темою «Використання нетрадиційного фізкультурного обладнання» у 2009 році, «Використання широкого комплексу нестандартних форм фізкультурно-оздоровчої роботи» у 2011 році, методичне об'єднання для старших медичних сестер за темою «Медико-педагогічний контроль» у 2010 році.

     Турбота про здоров’я дитини завжди була й залишається одним із пріоритетів педагогічної роботи нашого дошкільного закладу.  Це  турбота про стан повного фізичного, духовного і соціального благополуччя, психічний комфорт, позитивне самопочуття, спокою, рівноваги, задоволення.  Впроваджується в практику роботи  чітка система  традиційних та нетрадиційних оздоровчих  заходів:

  • профілактичне лікування відварами лікарських трав ( 3 рази на рік );  

  • аромотерапія (3 рази на рік);

  • вітамінотерапія (2 рази на рік);

  • полоскання горла ( в період карантину на захворювання грипом);

  • загартування повітрям та  водою з використанням дихальної гімнастики, точкового масажу, коригуючих вправ (щоденно);

  • спеціальні заняття корекційно-лікувальної гімнастики для дітей, що мають вади постави  ( 2 рази на тиждень);

  • використання  інноваційниї здоров’язбережувальних технологій (Су-Джок терапія, фітбол-гімнастика, елементи хатха-йоги, психогімнастики,  тощо);

  • лікувальний масаж.

      Використовується система спеціальних гартувальних заходів, що  сприяє зміцненню здоров’я та створенню гарного настрою у малюків.

      Планомірно і систематично проводяться всі форми фізкультурно-оздоровчої роботи, що дає позитивні результати для  фізичного розвитку, формування рухових вмінь і навичок, оздоровлення дошкільнят  та зниження захворюваності.   

     Значна увага приділена розвитку фізичних якостей дошкільників в умовах активного рухового режиму на свіжому повітрі. Систематично  впроваджувалась в практику роботи  туристично-краєзнавча діяльність  як дієва форма оздоровлення та дозвілля.

       Проведена значна робота з питань впровадження інноваційних здоров’язбережувальних технологій. Увійшло в практику роботи використання Су-Джок терапії, елементів хатха-йоги, психогімнастики, футбол-гімнастики та ін. Систематично проводились заняття з корекційної фізкультури для дітей, що мають вади постави та вади стопи. Спортивна зала та фізкультурний майданчик поповнились новим обладнанням та фізкультурним інвентарем.

    Дошкільний заклад виборов І місце у міському конкурсі «Кращий спортивний майданчик в дошкільних закладах» та став переможцем у конкурсі «Краща фізкультурна зала» у 2011 році.

    В дошкільному закладі працює фізіотерапевтичний та масажний кабінети.

    Відповідно до вимог здійснюється медичне обслуговування. Впроваджується чітка система медико-педагогічного контролю за всіма видами фізкультурно-оздоровчої роботи. Проводяться індивідуальні лікувально-профілактичні заходи для дошкільників, які цього потребують. Медичні засоби успішно поєднуються з системою педагогічних впливів та психокорекцією, що досягається завдяки чіткій координації дій медичного персоналу, практичного психолога, педагогів та батьків.

    Проте, переважна більшість дошкільнят залишається недостатньо загартована, характеризується низькою витривалістю, має стійкі нервові та функціональні розлади. Причиною цього є вроджені патології функціональних систем організму, ослаблений імунітет, незадовільний екологічний стан довкілля.

    Одним із шляхів вирішення цих проблем вважаємо подальше впровадження в практику роботи  здоров'язбережувальних та здоров'яформуючих технологій, які забезпечують повноцінний фізичний розвиток особистості, утвердження здорового способу життя, зміцнення здоров'я кожної дитини, підвищення опірності дитячого організму інфекційним та простудним захворюванням.

    Тому основним стратегічним напрямком роботи дошкільного навчального закладу вважаємо фізкультурно-оздоровчу роботу на основі  врахування індивідуальних особливостей стану здоров’я функціональних систем дитячого організму, особливостей родинного виховання.

 Розділ 2. Визначення візії, місії та мети ДНЗ у Концепції

       Візія: «Виховуємо здорових і талановитих дітей»

      Місія:

      Мета: забезпечити комплексний підхід до фізичного виховання, оздоровлення та загартування дитячого організму.

     Завдання:

 Розділ 3. ДНЗ, його структура, освітні продукти, продукція і послуги

    Проблема формування, збереження та зміцнення здоров'я дітей дошкільного віку завжди була і є актуальною. Дошкільний навчальний заклад входить в систему дошкільних навчальних закладів міста здоров'язбережувального та фізкультурно-оздоровчого напрямку серед яких ДНЗ № 23,10,71,21,38,35,3,52,73,60,72. Крім того наш дошкільний заклад є закладом компенсуючого типу (санаторним) для дітей з малими та згасаючими формами туберкульозу.

    На жаль прослідковується стійка тенденція до збільшення кількості тубінфікованих дітей в місті, які повинні пройти курс оздоровлення в дошкільному закладі. Щоб прийняти і оздоровити більшу кількість дітей, необхідно знаходити більш ефективні шляхи і методи роботи, які сприятимуть більш швидкому відновленню здоров'я вихованців.

    Наш дошкільний заклад пропонує додаткові загартовуючі, здоров'язбережувальні та корекційні засоби оздоровлення дітей:

    Дошкільний заклад має сайт, на якому висвітлені пріоритетні напрямки роботи нашого закладу, наші досягнення, власні доробки педагогічного колективу. Матеріали сайту постійно поновлюється.

   Нормативно-правове забезпечення закладу з питань фізкультурно-оздоровчої роботи

В своїй діяльності з питань фізичного виховання дошкільників заклад використовує такі документи:

  1. Закон України «Про дошкільну освіту».

  2. «Концепція Державної цільової програми розвитку дошкільної освіти на період до 2017 року»

  3. «Базовий компонент дошкільної освіти в Україні»

  4. «Базова програма розвитку дитини дошкільного віку «Я у Світі».

  5. «Положення про організацію фізичного виховання і масового спорту в дошкільних, загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладах України» № 458, від 2.08.2006 року.

  6. «Положення про медико-педагогічний контроль за фізичним вихованням учнів у загальноосвітніх навчальних закладах» затвердженим . Наказом МОН України за № 518/674 від 20.07.2009 року.

  7. Наказ МОН України від 07.10.2003 року № 903/822. «Про систему організації фізкультурно-оздоровчої та спортивної роботи в дошкільних, загальноосвітніх, професійно-технічних та позашкільних навчальних закладах»

  8. Інструктивно-методичні рекомендації МОН України від 27.08.2004 року № 1/9-438 «Організація фізкультурно-оздоровчої роботи в дошкільних навчальних закладах»

  9. Методичні рекомендації МОН України від 16.08.2010 року №1/9-563. «Фізичний розвиток дітей в умовах дошкільного начального закладу

    Розвиток нових організаційно-економічних механізмів

Економічну основу реалізації концепції складають:

  • бюджетні кошти дошкільного навчального закладу;

  • залучення позабюджетних коштів бізнес структур і приватних осіб;

  • благодійні батьківські внески.

Участь в оновленні змісту і технології дошкільної освіти  

Розвиток якісних і доступних послуг вимагає :

  • якісного програмно-методичного забезпечення освітньо-виховного процесу,

  • інноваційних технологій, методик, програм;

  • упровадження комплексних технологій освіти дітей з особливими потребами, розробка індивідуальних освітніх маршрутів, програм розвитку;
    розробка інноваційних технологій і модулів предметно-розвивального середовища для фізичного розвитку дошкільників;

  • проведення роботи з питань наступності із ЗОШ з питань корекції фізичного розвитку дошкільників;

  • участь педагогічного колективу в державних та міських проектах і програмах оздоровчого спрямування;

  • вивчення позитивного педагогічного досвіду працівників ДНЗ.

 Розвиток інформаційних і матеріально-технічних ресурсів

Впровадження Концепції вимагає:

  • розробки та реалізації педагогічних проектів;

  • створення комплексної програми розвитку закладу;

  • вдосконалення матеріально-технічного оснащення відповідно до сучасних вимог;

  • забезпечення доступу до нових інформаційних технологій та вміння працювати з ними;

  • постійного оновлення інформаційних та методичних матеріалів на сайті дошкільного закладу.

  • використання інформаційних комунікативних технологій в роботі з батьками, діти яких не відвідують дошкільні заклади.

Підвищення якості кадрового забезпечення

Використання інноваційної діяльності в дошкільному закладі з питань оздоровлення та загартування дитячого організму, висуває високі вимоги до якості кадрового забезпечення. З цією метою передбачається:

  • курсова перепідготовка при ВІПОПП;

  • формування професійної компетентності засобами самоосвіти;

  • упровадження системи заходів з метою підвищення професійного рівня через продовження навчання у вищих навчальних закладах за
    спеціальностями дошкільного виховання; створення умов для інноваційної діяльності педагогічних працівників, упровадження механізмів її стимулювання.


Розвиток системи моніторингу якості та результативності фізкультурно-оздоровчої роботи

Досягнення результативності та якості фізкультурно-оздровчої роботи вимагає:

  • розробки механізмів комплексної оцінки діяльності педагогічних працівників з питань фізкультурно-оздоровчої роботи, впровадження здоров'язбережувальних інноваційних технологій;

  • використання різних організаційних форм управління освітнім процесом в дошкільному закладі;

  • організації якісної методичної допомоги на основі діагностики професійної майстерності педагогічних працівників;

  • створення умов для ефективного впровадження в практику особистісно орієнтованої моделі дошкільної освіти у фізичному вихованні дошкільників;

  • використання різних видів і типів педагогічного аналізу.

 Прогнозовані результати реалізації Концепції:

Метою реалізації Концепції є формування ефективної комплексної системи збереження та відновлення здоров'я дітей дошкільного віку.

Очікувані результати:

  • модернізація матеріально-технічної бази закладу    з метою ефективного впровадження           інноваційних     здоров'язбережувальних     технологій, традиційних і нетрадиційних методик загартування;

  • забезпечення   комплексного   підходу   до   оздоровлення   та   зміцнення дитячого організму;

  • сформованість вміння у дошкільників орієнтуватися у показниках власного усвідомлення його цінності;

  • створення системи моніторингу   та контролю результативності та якості оздоровчої роботи.

ВИСНОВОК:

    Концепція передбачає шляхи вдосконалення та якісного перетворення системи фізкультурно-оздоровчої       роботи,   використання       новітніх       освітніх здоров'язбережувальних технологій, вдосконалення професійної майстерності педагогічних працівників, сформованість базових фізичних якостей особистості дитини, її прагнення до самореалізації, саморозвитку і самозбереження.

    Концепція реалізується за допомогою Базової програми розвитку дитини дошкільного віку «Я у світі», варіативної програми Т.Андрющенко Л.Лохвицької «Про здоров'я треба знати, про здоров'я треба дбати, розробки і реалізації освітніх проектів, річних планів, та інших заходів

    Ефективність її реалізації забезпечується конструктивною співпрацею педагогічних та медичних працівників, практичного психолога, інструктора з фізкультури та батьків.

 

         Термін дії Концепції - 2011-2014.